Green Deal? Problémy jsou jinde, říká první dáma českého zemědělství

Málokdo se může k problematice současných protestních akcí některých zemědělců v Česku i dalších zemích Evropy vyjádřit s takovou znalostí problematiky, jako právě Monika Nebeská.

Už dlouho patří do našeho žebříčku nejvlivnějších žen Česka, zároveň je jednou z nejvlivnějších osobností české zemědělské scény posledních pětadvaceti let. Monika Nebeská je předsedkyní představenstva v Zemědělském družstvu Všestary, s jehož jménem je spojen úspěch Všestarské cibule, zapsané v bruselském rejstříku chráněných označení původu.

Hospodaří tu na výměře 2500 hektarů zemědělské půdy a mezi velké producenty cibule patří i v evropském měřítku. Pěstují také další plodiny jako brokolici, špenát, pšenici nebo sladovnický ječmen, chovají holštýnský skot a jejich chloubou je vzácné japonské plemeno skotu Wagyu.

Zároveň je Nebeská předsedkyní Zelinářské unie Čech a Moravy, sdružující většinu pěstitelů zeleniny v České republice, kde je evidováno přibližně 435 pěstitelů zeleniny pro tržní produkci. Více než polovinu ze zhruba dvanácti tisíc hektarů polí s tržní zeleninou obhospodařují zhruba tři desítky největších pěstitelů, kteří se starají o pěstební plochy převyšující sto hektarů. Ty všechny Nebeská ze své pozice zastupuje.

                                         "Neschvaluji nátlakovost protestních akcí."

„Vnímám jako trochu nešťastné, že se v jednom týdnu sešly hned dvě velké protestní akce, které mají odlišné organizátory a především zcela odlišné cíle, což může být pro společnost matoucí,“ konstatuje k aktuálním protestům, které se veřejnosti mohou slévat dohromady.

„V pondělí proběhl protest v Praze a ve čtvrtek nás čeká akce zemědělců na hranicích na podporu společného úsilí evropských zemědělců. Neschvaluji nátlakovost protestních akcí, neschvaluji radikální požadavky. Green Deal je daná věc, problémy českého i evropského zemědělství tkví jinde,“ konstatuje v rozhovoru pro Forbes.

Jaký je váš pohled na současné dění spojené s protesty zemědělců?

Můj osobní postoj k nim je stejný jako stanovisko Agrární komory, Zemědělského svazu i ministerstva zemědělství, které se od pondělního protestu předem distancovaly. Neschvaluji nátlakovost té akce, kdy si organizátoři v podstatě berou jako rukojmí Pražany, nelíbí se mi radikální požadavky na odstoupení od Green Dealu. Byl schválen před pěti lety celou Evropskou unií a nelze z něj vinit současnou vládu a používat ho jako argument pro její demisi.

Vadí vám tedy politický rozměr akce.

Řada problémů, které zemědělce trápí, jako je třeba bezcelní dovoz obilí z Ukrajiny, mají řešení na úrovni celé Evropské unie. Nevím, jak by nám v tom pomohla demise vlády. V Unii za nás jedná ministr zemědělství Marek Výborný, který se o situaci a problémy zemědělců zajímá, a věřím, že i na radě ministrů, která se sejde 26. února 2024, bude efektivně hájit naše zájmy.

Nakonec i průběh pondělního protestu zapříčinil, že někteří zemědělci sami akci předčasně ukončili, neboť naprosto nesouhlasili s tím, že jejich shromáždění bylo infiltrováno některými politickými skupinami, které nemají se zemědělstvím nic společného.

Jak tedy situaci podle vás řešit?

Víc mi konvenuje přístup organizátorů čtvrteční protestní akce, která má proběhnout symbolicky na hranicích. Jejím hlavním požadavkem, směřovaným především na Brusel, je znovuzavedení cel na ukrajinské obilí. Toto konkrétní řešení by pomohlo evropskému trhu, který je v současnosti zaplavován levnějším obilím z Ukrajiny. Navíc se jedná o obilí vypěstované bez přísných regulatorních evropských požadavků.

                       "Pod konkrétní požadavky čtvrtečního protestu se podepíšu."

Aby bylo jasno, zcela schvaluji pevný postoj vlády České republiky k podpoře Ukrajiny. Nemyslím si ale, že je správné, aby její tak velkou tíži nesli právě zemědělci, pro které je situace ze střednědobého i dlouhodobého hlediska až likvidační. Konkrétní řešení týkající se dovozu ukrajinského obilí, konkrétní požadavky na úlevy v souvislosti s Green Dealem – to jsou požadavky čtvrtečního protestu a pod ty se podepíšu.

Jaké jsou podle vás hlavní problémy našeho zemědělství? Co všechno vede farmáře k současným protestům?

Situace zemědělců opravdu není jednoduchá. Čelíme klimatické změně, ekonomické krizi s extrémně vysokou inflací i složité geopolitické situaci. Vyrovnáváme se s výrazným zdražením energií a pohonných hmot, hnojiv, práce, a po schválení konsolidačního balíčku také zvýšením daně z nemovitostí na zemědělskou půdu.

Máme za sebou fungování v prvním roce Společné zemědělské politiky 2023+, s čímž je spojeno hodně změn, hodně dalších a dalších požadavků a násobná byrokracie. Rozumím tedy, že hodně lidí v zemědělství je nespokojených. Ale jako žena vždy preferuji dohodu před bouchnutím pěstí.

Je dohoda v tomto případě možná?

K dohodě vede jedině trpělivá diskuse, předkládání konstruktivních návrhů a hledání kompromisních řešení – ne vyhrocení situace na silnicích a volání po demisi vlády. Společnost je přirozeně různorodá a každá skupina má své zájmy, a proto úspěšná politika je ta, která vede k udržitelnému kompromisu bez radikálního potlačení určité zájmové skupiny.

I jako předsedkyně Zelinářské unie Čech a Moravy jsem tu od toho, abych s vládou jednala, a ne volala po její demisi.

Jaký je váš osobní pohled na problematiku Green Dealu a nadměrné administrativy, o níž se v souvislosti s protesty asi nejvíce mluví?

Nadměrná administrativa je naše věčné téma. A i když bych tomu před pár lety nevěřila, stále se zvyšuje. Myslím však, že to nelze svádět jen na Evropskou unii, je to i naše české specifikum. Jsem ráda, že teď máme ministra, který si problém uvědomuje. Snad se konečně pohnou ledy.

Green Deal je daná věc. Na nás je, abychom jako představitelé zemědělských profesních skupin vytvářeli adekvátní tlak na politiky, aby v rámci Green Dealu byla přijímána taková opatření, která obor nezlikvidují, a přitom zajistí i environmentální udržitelnost.

Jste výraznou zástupkyní vašeho oboru. Jak hodnotíte přístup současného ministra zemědělství Marka Výborného, s nímž často jednáte?

S panem ministrem se skutečně setkávám poměrně často, naposledy minulý týden na jednání Zemědělského svazu. Je tak řada příležitostí mluvit o tom, co nás pálí, jaké konkrétní kroky bychom potřebovali od vlády a jaké pozice zastávat na unijních jednáních.

O problémy zemědělců se opravdu zajímá, schází se s jejich zástupci na různých platformách a podporuje jejich požadavky. Je extrémně důležité, aby politici v exekutivních funkcích měli dostatečný kontakt s lidmi z oboru – jedině tak můžou politicky prosazovat smysluplná řešení.

Ministr Výborný je navíc politicky zkušený, velice pracovitý, což se doufám pozitivně projeví na jeho působení na radě ministrů Evropské unie.

A jak se v současné době daří přímo vašemu zemědělskému družstvu?

Myslím, že dlouhodobě těžíme z diverzifikace výroby. Máme jak živočišnou, tak rostlinou produkci, specializujeme se na zeleninu – cibuli a brokolici. Samozřejmě i nás každý den tíží mnoho problémů, od výkyvů počasí přes zdražování vstupů až po změny regulací. Ale to už je podstata našeho oboru, kdy jedinou jistotou je nejistota. Děláme svou práci s láskou k půdě a s cílem uspokojit spotřebitele. Proto taky naše traktory zůstaly včera tam, kde mají být: na poli.

Jaké máte plány pro letošní rok?

Věřím, že najdeme shodu v jednání s obchodními řetězci, které ve jménu nízké ceny zaplavují trh nekvalitními importy. Naštěstí se v posledních letech hodně zlepšilo povědomí českých spotřebitelů o kvalitě domácí produkce, a tak stále roste počet těch, kteří si chtějí koupit český produkt za férovou cenu. I díky tomu do letoška hledíme optimisticky.

Věříme, že se výše popsané problémy vyřeší tak, aby se to pozitivně odrazilo jak na produkci, tak na kvalitě životního prostředí. Nechceme a nebudeme přírodě škodit, jak je nám někdy kritiky podsouváno – vždyť je to náš hlavní obchodní partner.

Zdroj: Forbes.cz