Prague Regional Conference FFA 2022

"Změny musí jít ruku v ruce s farmáři a ne naopak."

Nejen o budoucnosti zemědělství se v polovině května živě diskutovalo na půdě Zemědělské univerzity v Praze. Stalo se tak v rámci konference prestižního bruselského "Forum for the Future of Agriculture 2022."

Za necelý měsíc bude Česká republika předsedat Evropskému parlamentu. Věříme, že se i díky tomu podaří přiblížit a obhájit zájmy českých zemědělců. Voláme především po zjednodušeném systému, férovosti pro všechny bez rozdílu, dopadových studiích a v případě restrikcí i po o návrzích konkrétních řešení.

Česká republika je v nové Společné zemědělské politice v řadě parametrů nejambicióznější v Evropě - například do prvního pilíře plánuje alokovat 30 % peněz na ekosystémy. Dále 23 % rozpočtu na přerozdělování plateb – i zde se řadí na první místo v evropském měřítku.

Obáváme se, že dojde k propadu zemědělské produkce, potažmo poklesu exportu a následně pak k prudkému poklesu příjmů zemědělců. To vše ve svém důsledku povede k dalšímu dramatickému růstu cen potravin.

Celý záznam debaty s Monikou Nebeskou, která se mimo jiné v loňském roce stala členkou rady European Landowners Organization, je nyní dostupný i online:

https://www.forumforagriculture.com/virtual_events/2022-regional-event-czech/

Monika Nebeská

Chairwoman of the Board, Agricultural Cooperative Všestary

Chairwoman of the Board of the Agricultural Cooperative Všestary, manager and executive of a number of other companies. Member of the Board of the regional branch of the Czech Agrarian Chamber in Hradec Králové and the Association of Sugar Growers of Bohemia. Chairwoman of the Review Panel of the Association of Owners, Operators and Users of Irrigation Facilities of the Czech Republic and member of the Supervisory Board of the Vegetable Union of Bohemia and Moravia. Her name is associated primarily with the success of Všestarská cibule (Všestary Onion), registered in the EU Register of Protected Geographical Indications of Origin. Under her leadership, the company was able to react flexibly to climate change and, in addition to onions, also became the largest domestic producer of broccoli. She holds a number of top management and social awards. She is one of the few women in the Czech Republic who have been awarded the honorary title of Lady Pro. She is often referred to as the first lady of Czech agriculture. She supports community life and helps non-profit organizations in the region, supports the preservation of the nation's cultural heritage by financing the restoration of church buildings. It organizes the Všestary Onion Celebrations, which are attended by over 3,000 people. She is being invited, on a regular basis, as an expert in the field of agricultural production and leadership for discussions at various forums for both professionals and the general public. She personally advocates the promotion of Czech agriculture, raising awareness of the quality of Czech agricultural production and the importance of agriculture for maintaining the landscape and developing life in the countryside. More information Website – www.vsestary.cz Facebook – zdvsestary